Máme tablety Android, iPady a množící se tablety s Windows.  Proč se podívat právě po tabletu s Windows?

Máme 2 verze Windows. Windows 8/8.1 a novější a Windows RT. Windows s označením RT jsou určené spíš pro tablety a nenáročné uživatele. Nespustíte na nich jiné klasické programy na ploše.

Tablety s Windows bez označení RT (se kterými se v poslední době setkáte častěji) jsou plnohodnotnými počítači. Jak už asi víte, Windows od verze 8 se přizpůsobuje podle toho, jak je ovládaný a Windows 8.1 toto ještě vylepšil.

Pokud otevřu např. nějakou nabídku dotykem, zvětší se pro dotyk, pokud myší, zůstane v obyčejné velikosti. Reaguje na to takto stejně plocha i Moderní prostředí s dlaždicemi.

 

Co spustím na tabletu s Windows?

Na tabletu s Windows můžete spustit mnoho různých věcí.

 

Aplikace z obchodu Windows Store

Stejně jako např. na Androidu máte obchod Google play, na Windows máte obchod Windows Store. Na rozdíl od aplikací na Androidu jsou tyto aplikace přizpůsobené stejně jako celý Windows i pro dotyk i pro myš a klávesnici. Některé z nich dokonce podporují i gamepady.

Najdete zde hry jako Angry birds, Fruit ninja, Asphalt, GTA San Andreas, Six guns, Halo a mnoho dalšího.

Z aplikací zde najdete samozřejmě tradičně věci jako Facebook, Twitter, Skype atd.

snimek-obrazovky--2-.png

 

 
Tradiční programy na ploše

Jistě už znáte Windows 8, 8.1 nebo novější. Takže víte, že kromě nového prostředí obsahuje také tradiční plochu, která prošla od Windows 7 mnoha vylepšeními.

Váš tablet s Windows je tedy skutečným počítačem. Můžete zde mít Total commander, Photoshop, Office – Word, Excel, PowerPoint, Visual Studio … Vše, co spustíte na počítači.

 

Jsou zde programy na ploše, které jsou přizpůsobené zároveň i na dotyk (např. Office.), přesto můžete plochu ovládat i běžně myší. Stačí ji připojit. Některé Windows tablety lze připojit k dokovací stanici a připojí se tak rychle k vaší myši, klávesnici a monitoru. Některé tablety jsou zase tzv. hybridní nebo konvertibilní notebooky, kdy mají svou základnu v podobě klávesnice s touchpadem.

Stačí připojit, máte notebook a můžete pohodlně pracovat s běžnými programy na ploše.

Po odpojení máte zase tablet a např. využívat aplikací z Windows Store.

Asus T100TA-DK002H

 

Android aplikace a hry

Protože je to Windows, není nic těžkého na takovém tabletu emulovat hry z jiných platforem. Tak například pomocí programu BlueStacks můžete jednoduše spouštět na Windows tabletu i aplikace z Androidu. Můžete vyhledávat aplikace i z Google Play a vytvářet si zástupce těchto aplikací a her. Stačí na něj pak kliknout a hned se spustí, jako kdyby to byla běžná aplikace pro Windows.

 

Propojení s vaším počítačem

Pokud máte na svém počítači Windows 8 a novější a používáte stejný účet Microsoft, propojí se a budete tak mít u sebe neustále své dokumenty, oblíbené stránky, historii, hesla, hudbu, videa, fotky, soubory, nastavení, vzhled, nastavení aplikací a dokonce odehrané skóre ve hrách. Na obou zařízeních stejné informace. Stejně to funguje i u telefonů s Windows Phone. Jaké informace si budou sdílet si můžete nastavit.

 

Více aplikací vedle sebe

Windows 8 přišel s tzv. snap modem nebo rozdělení aplikací. Jedná se o rozdělení celoobrazovkových Windows Store aplikací, které jsou lépe upravené pro dotyk, vedle sebe. Můžete mít podle rozlišení až 4 aplikace vedle sebe.

Pomocí dělící čáry můžete měnit rozměry aplikací, na této čáře se zobrazuje malá bílá čárka označující aktivní aplikaci a můžete vyměňovat tyto aplikace za jiné z levého panelu spuštěných aplikací.

Na ploše samozřejmě můžete mít otevřených oken kolik chcete.

4aplikaceblue.jpg

Podporuje externí hardware

K tabletům s Windows můžete bez problémů připojit běžně to, co můžete připojit k běžnému počítači. Klávesnice, myši, monitory, tiskárny, 3D tiskárny, projektory atd.

 

Různé zařízení

Díky novým Windows, které jsou navrženy tak, aby se daly ovládat myší a klávesnicí, touchpadem a i dotykem (dokonce i gesty pomocí Kinectu), začalyo vznikat mnoho nových zařízení. Proto dnes máte na výběr od běžných notebooků a tabletů s Windows až po různé konvertibilní řešení, různé notebooky s otočným nebo oddělitelným dotykovým displayem atd.

 

Cena

Vyšla nová edice Windows s Bingem. Tato edice Windows je zdarma. Pokud si koupíte tablet s Windows s Bingem, nebudete platit i za Windows. Takovýto tablet vás cenově může vyjít i pod 3000,- a to už si myslím je v této cenové kategorii velmi zajímavé, zvlášť oproti Android tabletům.

Co je Windows s Bingem? Nic rozdílného oproti tradičním Windows. Jen je jako výchozí nastavený Internet Explorer a vyhledávač Bing. Samozřejmě si můžete změnit podle sebe. 🙂